BÜYÜCÜLÜK YAPAN VE YAPTIRANIN HÜKMÜ

2006-09-25 14:12:00

BÜYÜCÜLÜK YAPAN VE YAPTIRANIN HÜKMÜ


BÜYÜ NEDIR ?

Büyü seytanla büyücü arasinda varilan bir anlasmadir… seytan kendisinden büyü konusunda yardim isteyen büyücüye bir takim sirk hareketlerinde bulunmasini veya Allah in haram kildigi bazi seyleri yapmasini sart kosar.

BÜYÜCÜ ASAGIDA BELIRTILEN FIILLERI YAPMAK SURETI ILE SEYTANIN YARDIMINI ALABILIR ;
•) Kur-an ayetlerini ayaklarinin altina yazmak.
•) Kur-an ayetlerini pislikle yazmak.
•) Kur-an i ayak altina alip sikica baglayarak tuvalete gitmek.
•) Besmele çekmeden seytan için kurban kesmek ve kesilen hayvani seytanin belirttigi yere birakmak.
•) Atesle konusmak, ona secde etmek veya tapinmak.
•) Annesi veya kizi yahut kizkardesi ile yatmak.
Anlasilacagi gibi cinler ancak bir bedel karsiliginda büyücüye hizmet ederler. Büyücünün küfrü ne kadar fazla olursa seytanin itatide o derece fazlalasir. Ancak, büyücü ihtilafa düsüp yerine getirmesi gereken hususlarda kusur islerse seytan da ona yardim etmekten vazgeçer.


ŞER-İ ISTILAH OLARAK BÜYÜ ;
Büyü kagit haline getirilen bir dügüm, sözle veya yaziyla ifade edilen bir kelam yahut dolayli yoldan hedef alinan kisinin bedeninde veya aklinda yahut kalbinde tesiri görülen bir sözdür. Gerçektir, öldürücü ve hasta edici olanlari vardir. Erkegi karisina karsi tutan ve ereksiyonu önleyeni, kariyla kocayi birbirinden ayiran, birini digerine düsman kilani yahut iki karsi cins arasinda muhabbet peyda edeni vardir.


BÜYÜ (SIHIR) NÜN GERÇEKLIGI KONUSUNDAKI HADISLER ;

Ebu Hureyre den rivayet edilmistir ; Peygamberimiz (s.a.v.) söyle buyurdular;

Yedi büyük günahtan sakinin “Sahabe sordu nedir onlar ey Allah in elçisi” “Peygamberimiz S.A.V cevaben Allaha sirk kosmak,
Büyü yapmak, Allahin helal saydigi sekillerin hilafina insan öldürmek, faiz yemek,yetim mali yemek, savasta – cepheden kaçmak, hiçbirseyden haberi olmayan masum genç kiz ve Müslüman kadinlara iftira atmak.
Peygamberimiz S.A.V hadis i seriflerinde büyüden uzak durmamizi emreder onu büyük günahlar arasinda göstermektedir. Bu da büyünün bir hurafe degil gerçek oldugunu gösterir.

Kur-an la tedavi yapan kisi ile büyücü arasinda ne tarz bir fark bulundugunuda izah etmeye çalisirsak, ehli sünnet imamlarina göre bazi kisiler cinlerle yani seytan, ifrit gibi cinleri kullanarak ve kendilerine boyun egdirerek bunlarla çalisirlar. Buna göre herhangi bir amacini gerçeklestirmek için seytan, ifrit veya cini kullanan kisye büyücü denir. Büyü olayinda büyücü ile cin arasinda bir anlasma vardir ve büyücü birtakim sirk fiiller yaparak cin e taparak veya seytana kulluk ederek onlardan faydalanir. Yani cin büyücünün hizmetkari olur.

Büyücü küfür sayilan islerde ne kadar ileri giderse seytanlarla olan yakinligi da o oranda artar. Ve seytan insanlar arasina
Düsmanlik sokmak, kari kocayi birbirinden ayirmak veya kalbe kin duygulari asilamak gibi vazifeleri büyücü adina gerçeklestirir.

BÜYÜ YAPAN VE YAPTIRAN HAKKINDA HZ. ALLAH (C.C) BÜYÜYÜ YAPAN VE YAPTIRANIN KENDISINE ORTAK KOSMAKLA BIR TUTMUS VE BÜYÜCÜLERIN KENDI IZNI OLMADAN HIÇBIR KIMSEYE ZARAR VEREMEYECEKLERINI BUYURMUSTUR.

Hz. Allah in bu emri hem insanlar ve hemde kafir olan cinlerin uyanmasi içindir.

“ Allah in izni olmadikça onunla hiçbir kimseye zarar verici degillerdir. Onlar ise kendilerini zarara sokacak onlara faide vermeyecek seyleri ögreniyorlardi. And olsun onlar muhakkak biliyorlardi ki o nu (sihri) satin alan (o na revaç veren) KIMSE NIN AHIRETTEN HIÇBIR NASIBI YOKTUR. ONLARIN KENDILERINI CIDDEN NE KÖTÜ SEY MUKABILINDE SATTIKLARINI BILMIS OLSALARDI (Bakara Suresi ayet 102)”
halde ayetin tefsiri açiktir. Büyücüler içinde (büyü yaptiranlar içinde) kendilerine hasa Allah kudreti vehmedenler oluyordu ki Allah a ortak kosmakla birdi, hareketleri de küfürdü.

Nitekim Hz. Mahammed S.A.V de ayni uyariyi yapmistir “ büyücülük Allah a ortak kosmaktir

ISLAM A GÖRE BÜYÜCÜ NÜN DURUMU VE BÜYÜ YAPTIRMANIN HÜKMÜ :

•) Seyh Hafiz Bin Ahmed Hikemi der ki: … Büyücü seytanin telkin ettigi sekilde büyü yaparsa “BAKARA SURESINDE BELIRTILEN HÜKME GÖRE KAFIRDIR”.
Ayet su sekildedir “ … Halbuki onlar biz salt fitneyiz, sakin küfre girmeyin demeden kimseye bir sey ögretmiyorlardi (Bakara 102).
•) Peygamber Efendimiz (S.A.V) buyuruyorlar :… Büyücüye verilen ceza (basinin) kiliçla kesilmesidir”.
•) Imam-i Azam Ebu Hanife hazretleri der ki:
“büyücü rivayetlerin büyük bir çogunluguna göre öldürülmelidir. Çünkü büyü müslümanin katline sebep olan bir cinayettir. Zimminin öldürülmesi bile katli gerekir.
•) Imam Safii der ki : Ehli kitap tan büyü yapanlar öldürülmez. Ancak yaptigi büyü ölüme sebep olursa öldürülür.
•) Imam Malik der ki: Ehli kitap tan büyü yapanlar öldürülmez. Ancak yaptigi büyü ölüme sebep olursa öldürülür.

Hastanin hastaliginin sebebini veya tedavi yolunu ögrenmek amaciyla “GAYB” dan haber verdiklerini iddia eden falcilara, kahinlere insanlarin gitmesi caiz olmaz. Gayb dan haber verenler, GAYB i bildiklerini iddia etmelerinden dolayi sapik ve kafirdirler. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bir falciya müracaat edip de ondan bir sey soranin 40 gün namazi kabul edilmez.

“Fal amaci ile kus uçuran, büyü yapan veya yaptiran bizden degildir. Bir falciya müracaat edip söylediklerini tasdikleyen kisi Muhammed (S.A.V) e indirmis olani inkar etmis sayilir.”…Bu hadis den falcilara veya benzerlerine gitmenin onlardan bir sey sormanin ve söylediklerini tasdik etmenin yasaklandigi anlasilmaktadir. Peygamberimiz bu islerde büyük tehlike, vahim sonuçlar ve küfre götüren günahlar oldugundan onlara müracaat edilmesini ve bir sey sorulmasini yasaklamistir. Birçok hadislerde de büyücü ve falcinin kafir olduklari belirtilmistir. Çünkü bunlar GAYB dan haber verirler ki bu küfürdür. Onlarin GAYB hakkinda Söylediklerini tasdik eden ve inananlarda onlarla ayni hükme tabi tutulurlar.

66959
0
0
Yorum Yaz